Based on this information: _____ What percent of the population prior to the nex
ID: 166910 • Letter: B
Question
Based on this information: _____ What percent of the population prior to the next scheduled treatment are expected to the heterozygotes? _____ If, this year, the hives are treated three times in succession, and by the end of the third treatment the has killed 100% of susceptible by what percent would the population be reduced? R _____, r _____ What is the frequency of each allele (dominant and recessive) in the population of before the treatment this three-round treatment? R _____, r _____ What is the frequency of each allele after the three treatments? Based on the information here, would the frequency of the recessive allele been higher, lower, or the same as compared to three years ago? Would you expect any assumption of the H-W equilibrium to have been violated over the three previous years of hive management?? If so, specify which assumption(s) and provide evidence.Explanation / Answer
a) 0.097+[(1/2)*0.903] = 0.5485 = 0.55
b) Prior to treatment the percentage of resistant mite is 9.7%. After 3 treatment the percentage of resistant mite will be 0%. Thus mite population is reduced by 9.7%.
c) Frequency of dominant allele (R) = 0.903, Frequency of recessive allele (r) =0.097
d) Frequency of r = 0 and frequency of R = 1.
e) Based on the above information the frequency of the recessive allele been lower compared to three years ago.
f) As the allele frequency has changed after three treatment so here H-W equilibrium is violated.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.