When its coil rotates at a frequency of 286 Hz, a certain generator has a peak e
ID: 1669526 • Letter: W
Question
When its coil rotates at a frequency of 286 Hz, a certain generator has a peak emf of71 V. (a) What is the peak emf of the generator whenits coil rotates at a frequency of 48Hz?Enter anumber. 1 V
(b) Determine the frequency of the coil's rotation when the peakemf of the generator is 189 V.
Enter anumber. 2 Hz (a) What is the peak emf of the generator whenits coil rotates at a frequency of 48Hz?
Enter anumber. 1 V
(b) Determine the frequency of the coil's rotation when the peakemf of the generator is 189 V.
Enter anumber. 2 Hz Enter anumber. Enter anumber.
Explanation / Answer
Given f1 = 286 Hz 1 = 71 V a) f2 = 48 Hz 2 =? we know that peak emf of the generator = NB A (2f ) from the aboveformula e m f is directly proportional to the frequency 1 / 2 = f1 / f2 2 = 1 f2 /f1 = 71 * 48 / 286 = 11.91 V f2 = ..........Hz 2 = 189V we know that peak emf of the generator = NB A (2f ) from the aboveformula e m f is directly proportional to the frequency 1 / 2 = f1 / f2 f2 = f1 2 /1 =286 * 189 / 71 = 761.323 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.