An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u (1
ID: 1669547 • Letter: A
Question
An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u (1 u = 1.66E-27) moves in a circular orbit ofradius R=12 cm in a uniform magnetic field of 0.25 T, where themagnetic field is perpendicular to the orbit plane. Find: a. the speed of the particle b. the period of the circular motion An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u (1 u = 1.66E-27) moves in a circular orbit ofradius R=12 cm in a uniform magnetic field of 0.25 T, where themagnetic field is perpendicular to the orbit plane. Find: a. the speed of the particle b. the period of the circular motionExplanation / Answer
Charge q= 2e = 2 * 1.6 * 10 ^ -19 C
Mass m = 4u = 4 * 1.67 * 10 ^ -27 kg
Magnetic field B = 0.25 T
Radius R = 12 cm = 0.12 m
In magnetic field Bvq = mv ^ 2/ R
From this speed v = BqR / m
= 1.437 * 10 ^ 6 m / s
Angular speed w = v / R
= 11.97 * 10 ^ 6 rad ./ s
So, period T = 2(pi) / w
= 5.246 * 10 ^ -7 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.