Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor in air has circular plates of radius 2.5cm separated

ID: 1670036 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor in air has circular plates of radius 2.5cm separated by 1.3 mm. Charge is flowing onto the upper plate andoff the power plate at a rate of 17 A. Find the time rate of changeof the electric field between the plates. Answer in units of V/m· s.
Compute the displacement current between the plates.Answer in unitsof A.

Explanation / Answer

Electric field between the plates is                E = q / oA                    = I t / oA ==> E / t = I / oA                 = 17 / 8.85 x 10-12 * r2                 = 17 / 8.85 x 10-12 * 3.14 * 0.0252                 = 9.788 x 1014 V/m-s The displacement current J = o (dE / dt) =8.85 x 10-12 * (9.788 x 1014) = 86.62 x102 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote