A parallel-plate capacitor has capacitance C_ 0 = 8.10 pF when there is air betw
ID: 1777525 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has capacitanceC_0 = 8.10 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 1.70 mm .
Part A
What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 3.00×104 V/m ?
Express your answer with the appropriate units.
Q=
Part B
A dielectric with K = 2.40 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 3.00×104 V/m ?
Express your answer with the appropriate units.
Q=
Explanation / Answer
Capacitance = Co= 8.1 pF
Separation between the plates = d = 1.70 mm.= 1.7*10^-3 m
The electric field in the region between the plates =E= 3.00×10^4 V/m
Potential difference =V =Ed= 30000*1.7*10^-3 = 51 V
A) Maximum magnitude of charge = q = CV = [8.1*10^-12]*51 = 4.13*10^-10 C
__________________________
B) A dielectric with a dielectric constant of 2.4 is inserted between the plates
the maximum magnitude of charge on each plate =Q =(dielectric constant) CV = 9.91*10^-10 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.