11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exi
ID: 1670125 • Letter: 1
Question
11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exists near theEarth's surface. At the same place, the Earth's magnetic field hasa magnitude of 6.20 X10-5 T. Compute the energy densities ofthe two fields.uE = 1nJ/m3
uB = 2µJ/m3
11) On a clear day at a certain location, a 96 V / m vertical electric field exists near theEarth's surface. At the same place, the Earth's magnetic field hasa magnitude of 6.20 X10-5 T. Compute the energy densities ofthe two fields.
uE = 1nJ/m3
uB = 2µJ/m3
Explanation / Answer
Energy density in Electric field UE = 1 /2 0E2 = 1 /2 * 8.85*10-12 C2/N m2 ( 96 V/m) 2 = 40.7 *10-9 n J / m3 Energy density in magnetic field UB = 1 /2 B2 /0 1 /2 * (6.20*10-5 T ) 2 / 4*10-7 T .m /A = 1.53*10-3 n J / m3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.