The intensity of solar radiation at the top of Earth\'s atmosphereis 1340 W/m 2
ID: 1670492 • Letter: T
Question
The intensity of solar radiation at the top of Earth's atmosphereis 1340 W/m2. Assuming that 50%of the incoming solar energy reaches Earth's surface and assumingthat you absorb 50% of that incident energy, estimate the amount ofsolar energy you absorb in a 60 minute sunbath. Assume that you arelying flat on the ground and that you have an effective area of1.70 m by 0.3 m and that the sun's angleof elevation is 60°above the horizon (draw a picture if youneed to.). Enter anumber. 1 JEnter anumber.
Explanation / Answer
so the energy incident on you is 1340 * 0.50* sin60 = 580.24 W/m2 . You absorb half of this, or 190.12 . and your area is 1.70 * 0.30 = 0.51 m2 . And the time is 3600 seconds so . energy absorbed = intensity absorbed * area *time = 190.12 * 0.51 * 3600 = 349060Joules . And the time is 3600 seconds so . energy absorbed = intensity absorbed * area *time = 190.12 * 0.51 * 3600 = 349060JoulesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.