A 170-pF capacitor and a 680-pF capacitor are both charged to 1.90 kV. They are
ID: 1670513 • Letter: A
Question
A 170-pF capacitor and a 680-pF capacitor are both charged to 1.90 kV. They are then disconnected from the voltagesource and are connected together, positive plate to negative plateand negative plate to positive plate. (a) Find the resulting potential differenceacross each capacitor. V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV(b) Find the energy lost when the connections are made.
3 µJ (a) Find the resulting potential differenceacross each capacitor. V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV
(b) Find the energy lost when the connections are made.
3 µJ V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV
Explanation / Answer
a) the charge after applied 1.90kV is: Q170_before = 170*10-12 F*1.90*103 V = 323 nC Q680_before = 680*10-12 F*1.90*103 V = 1292 nC after their disconnected and connected in series, wehave: total charge Q = Q170_before+Q680_before = 323nC+1292nC = 1615nC since their connected, now their charge is equal tothe total change. Q170_after =Q680_after = Q = 1615nC V170pf = Q170_after/170pF =1615nC/170pF = 9.5*103V = 9.5kV V680pf = Q680_after/680pF =1615nC/680pF = 2.375*103 V = 2.375kVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.