A flatbed truck carries a load of steel. Only friction keeps the steel from slid
ID: 1670748 • Letter: A
Question
A flatbed truck carries a load of steel. Only friction keeps the steel from sliding on the bed of the truck. The driver finds that the minimum stopping distance in which he can stop from a speed of 20.0 mi/h without having the steel slide forward into the truck cab is 20.0 m. What would his minimum stopping distance be when going down a 10 degree incline?Explanation / Answer
u = 20 mi/h = 20 * 1609 / 3600 = 8.938 m/s s = 20.0 m The acceleration of the truck is v2 - u2 = 2as The final velocity is zero. so that we have - u2 = 2as ==> a = - u2 / 2s = - (8.938)2 / 2 * 20 = - 1.997 m/s2 The frictional force between truck and steel is f = mg Therefore the force along the direction of accelerationis F = f ==> ma = mg ==> = a /g = 1.997 / 9.8 = 0.2038 The acceleration of the truck on the inclined plane is a = g (sin - cos) = 9.8 * (sin10 - 0.2038 * cos10) = - 0.2651 m/s2 The stopping distance is s = -u2 / 2a = - (8.938)2 / 2 * -0.2651 = 150.64 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.