The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than
ID: 1670788 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, atransformer is plugged into the wall socket and produces thenecessary voltage for charging the batteries. The batteries arerated at 9.0 V, and a current of 207 mA isused to charge them. The wall socket provides a voltage of 120V.(a) Determine the turns ratio of thetransformer.
Ns Np
(b) What is the current coming from the wall socket?
Ip = (c) Find the average power delivered by thewall socket and the average power sent to the batteries.
Pp = Ps = Enter anumber. (a) Determine the turns ratio of thetransformer.
Ns Np
(b) What is the current coming from the wall socket?
Ip = (c) Find the average power delivered by thewall socket and the average power sent to the batteries.
Pp = Ps = Enter anumber. Ns Np
Explanation / Answer
= 9.0/ 120 = 0.075Current from the wallsocket IP = 0.075 * IS = 0.075* 207 mA = 15.5mA
= 0.075* 207 mA = 15.5mA
c. Power delivered by wallsocket PP = VP* IP = 120* 15.5 * 10-3 = 1.863W
Power supplied to thebattery PS = VS* IS = 9.0* 207* 10-3 = 1.863 W = 1.863 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.