The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than
ID: 1670775 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, atransformer is plugged into the wall socket and produces thenecessary voltage for charging the batteries. The batteries arerated at 9.0 V, and a current of 268 mA isused to charge them. The wall socket provides a voltage of 120V.(a) Determine the turns ratio of the transformer.
Ns/Np=
(b) What is the current coming from the wall socket?
Ip = 23
(c) Find the average power delivered by the wall socket and theaverage power sent to the batteries.
Pp = 4
Ps = 6
Thanks for your help! :)
Ns/Np=
Ns/Np=
Explanation / Answer
a. NS /NP = VS /VP = 9.0/ 120 = 0.075b. IP /IS = VS /VP = 9.0/ 120 = 0.075
Current from the wallsocket IP = 0.075 * IS = 0.075* 268 mA = 20.1 mA
= 0.075* 268 mA = 20.1 mA
c. Power delivered by wallsocket PP = VP* IP = 120* 20.1 * 10-3 = 2.412 W
Power supplied to thebattery PS = VS* IS = 9.0* 268 * 10-3 = 2.412 W = 2.412 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.