A slide projector has a converging lens whose focal length is103.00 mm. (a) How
ID: 1670810 • Letter: A
Question
A slide projector has a converging lens whose focal length is103.00 mm. (a) How far from the lens mustthe screen be located if a slide is placed 108 mm from the lens?1 m
(b) If the slide measures 21.0 mm ×37.0 mm, what are the dimensions (in mm)of its image?
width 2 mm height 3 mm width 2 mm height 3 mm
Explanation / Answer
(a) The distance of the image is 1 / di = 1 /f - 1 / do = 1 / 103.0 - 1 / 108 = 0.00970 - 0.00925 = 0.00045 ==> di = 2222.22 mm = 2.22 x103 m (b) We know that h i / ho = - di / do ==> hi = ho(-di / do) = 21 (2222.22 / 108) = 432 mm width hi = ho (-di/ do) = 37 (2222.22 / 108) = 761.3 mm height
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.