A sled of mass m is given a kick on a frozen pond. The kick imparts to the sled
ID: 1950121 • Letter: A
Question
A sled of mass m is given a kick on a frozen pond. The kick imparts to the sled an initial speed of 2.00 m/s. The coefficient of kinetic friction between sled and ice is 0.100. Use energy considerations to find the distance the sled moves before it stops.
Here is what I have so far but I am a little lost....Please provide further detail
Find the deceleration:
Fnet = Ffric
ma = umg
a = ug
a=(0.1)(9.8 m / s^2)
a=0.98 m / s^2
Since this is a deceleration rate, then it should be negative. Then,
a=-0.98 m / s^2
formula for displacement
d=[vf^2-vi^2 ]/[2a]
Since the sled will be stopping, then vf = 0 m/s. We now have
d=[(0 m / s-(m m / s ^2 ]/[2-0.98 m /s^2]
Explanation / Answer
I would have done this problem like this:
Energy = Force x Distance; Energy is in form of Kinetic energy
KE = F*d
(.5)mv² = F*d
(.5)mv² = mgµ * d
(.5)v² = gµd
d = (.5) (v² / gµ)
d = (.5)(2.00m/s)² / [(9.81m/s²)(0.100)]
d = 2.04 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.