A slab of copper of thickness b = 2.273 mm is thrust into a parallel-plate capac
ID: 2140618 • Letter: A
Question
A slab of copper of thickness b = 2.273 mm is thrust into a parallel-plate capacitor of C = 1.00
A slab of copper of thickness b = 2.273 mm is thrust into a parallel-plate capacitor of C = 1.00 times 10-11 F of gap d = 10.0 mm, as shown in the figure; it is centered exactly halfway between the plates. What is the capacitance after the slab is introduced? If a charge q = 3.00times10-6 C is maintained on the plates, what is the ratio of the stored energy before to that after the slab is inserted? How much work is done on the slab as it is inserted?Explanation / Answer
C=eo*A/d...
A=C*d/eo=0.011 m^2....
new capacitance= eo*A/(d-t)=0.012 nF..
Ubefore/Uafter=Cafter/Cbefore=1.25
Work done W=(Q^2/2)[(1/C)-(1/Cnew)]=75*10^-3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.