An ideal transformer has 860 turns in its primary coil and 130turns in its secon
ID: 1670931 • Letter: A
Question
An ideal transformer has 860 turns in its primary coil and 130turns in its secondary coil. If the primarycoil draws 2.20 A at 110 V, what is thecurrent? Is =_______ A What is the output voltage of the secondarycoil? Vs =______ V An ideal transformer has 860 turns in its primary coil and 130turns in its secondary coil. If the primarycoil draws 2.20 A at 110 V, what is thecurrent? Is =_______ A What is the output voltage of the secondarycoil? Vs =______ V Is =_______ A What is the output voltage of the secondarycoil? Vs =______ VExplanation / Answer
Is = Ip ( Np /Ns) = 2.20 * ( 860 / 130) = 14.55 A
What is the output voltage of the secondarycoil? Vs = Vp ( Ns / Np ) = 110 * ( 130/ 860) = 16.62 V
What is the output voltage of the secondarycoil? Vs = Vp ( Ns / Np ) = 110 * ( 130/ 860) = 16.62 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.