An electron with kinetic energy 3.6 keV moves horizontally into aregion of space
ID: 1670949 • Letter: A
Question
An electron with kinetic energy 3.6 keV moves horizontally into aregion of space in which there is a downward-directed uniformelectric field of magnitude 11 kV/m. (a) What are the magnitude and direction of the(smallest) magnetic field that will cause the electron to continueto move horizontally? Ignore the gravitational force, which israther small. (a) What are the magnitude and direction of the(smallest) magnetic field that will cause the electron to continueto move horizontally? Ignore the gravitational force, which israther small.Explanation / Answer
Kinetic nergy of electron K = 3.6 keV
So, Potential difference V = 3.6 kV = 3600 V
Speed of electron v = [ 2Vq / m]
Whre q = charge = 1.6* 10 ^ -19 C
M = mass = 9.11* 10 ^ -31 kg
Plug ther values we get v = 35.56 * 10 ^ 6 m / s
Electric field E = 11 kV / m = 11000 V / m
we know E = Bv
from thisrequire magnetic field B = E / v
= 309.33 * 10 ^ -6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.