A man lifts a 15 kg crate from thefloor to a shelf (5 m high) at constantspeed *
ID: 1671087 • Letter: A
Question
A man lifts a 15 kg crate from thefloor to a shelf (5 m high) at constantspeed*.(*Neglect the very start and very end of the lift, where thecrate would of course need to be accelerated from/torest.)
a.) What was the change in KE of the crate? J
b.) What is the change in the PE of the crate?
J c.) If it takes 3 sfor the man to lift the crate to the shelf, find the man's poweroutput.
W
A man lifts a 15 kg crate from thefloor to a shelf (5 m high) at constantspeed*.
(*Neglect the very start and very end of the lift, where thecrate would of course need to be accelerated from/torest.)
a.) What was the change in KE of the crate? J
b.) What is the change in the PE of the crate?
J c.) If it takes 3 sfor the man to lift the crate to the shelf, find the man's poweroutput.
W
Explanation / Answer
a.) What was the change in KE of the crate? JChange in KE = 0J
b.) What is the change in the PE of the crate?
J
change in PE = m g h = 15 * 9.8 * 5 =735 J
c.) If it takes 3 sfor the man to lift the crate to the shelf, find the man's poweroutput.
W
P = change in PE / time
= 735 / 3
= 245 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.