An ac generator has a frequency of 4.80 kHz and produces a currentof 0.0400 A in
ID: 1671553 • Letter: A
Question
An ac generator has a frequency of 4.80 kHz and produces a currentof 0.0400 A in a series circuit that contains only a 228- resistor and a 0.250-µFcapacitor.(a) Obtain the voltage of the generator. Enter anumber. 1 V
(b) Obtain the phase angle between the current and the voltageacross the resistor/capacitor combination.
Enter anumber. 2°
(a) Obtain the voltage of the generator. Enter anumber. 1 V
(b) Obtain the phase angle between the current and the voltageacross the resistor/capacitor combination.
Enter anumber. 2°
Explanation / Answer
Xc = Reactance of capacitor = 1/(2fc) = 132.6 R = 228 Total impedence = z = 132.6^2+228^2 Z = 263.8 Voltage V=I*Z = 263.8*0.04 = 10.552 V Phase angle: tan = (Xc)/R = 132.6/228 = 0.5816 = tan Inverse of 0.5816 = 30.2 degreeRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.