An ac generator has a frequency of 4.80 kHz and produces a currentof 0.0400 A in
ID: 1672795 • Letter: A
Question
An ac generator has a frequency of 4.80 kHz and produces a currentof 0.0400 A in a series circuit that contains only a 231- resistor and a 0.250-µF capacitor. (a) Obtain the voltage of the generator.1_____ V
(b) Obtain the phase angle between the current and the voltageacross the resistor/capacitor combination.
2_____°
Thanks for your help! :)
(a) Obtain the voltage of the generator.
1_____ V
(b) Obtain the phase angle between the current and the voltageacross the resistor/capacitor combination.
2_____°
Thanks for your help! :)
Explanation / Answer
=2f = 4.80kHz x 2 = 30.16 x 103rad/s XC = 1/C =1/(30.16*103*0.250*10-6) = 132.62 Z = 231 - 132.62j Z = (2312 + 132.622) =266.36 V = IZ = 266.36 * 0.0400A = 10.7V (1) arccos (231/266.36)= 0.5211 (in radian) 0.5211 * 180/ = 29.86 (degrees)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.