a man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of212N. If 52% of this is
ID: 1671599 • Letter: A
Question
a man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of212N. If 52% of this is directed downward, how much work is done bythe man in pushing the mower 4.8 m.______J a)what is the kinetic energy in joules of a 1060-kg automobiletraveling at 94 km/h._______J b)how much work would have to be done to bring a 1060-kgautomobile traveling at 94 km/h to a stop.______________J a man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of212N. If 52% of this is directed downward, how much work is done bythe man in pushing the mower 4.8 m.______J a)what is the kinetic energy in joules of a 1060-kg automobiletraveling at 94 km/h._______J b)how much work would have to be done to bring a 1060-kgautomobile traveling at 94 km/h to a stop.______________JExplanation / Answer
Force F = 212 N
Down ward force F ‘ = 52 % of F = 0.52 F= 110.24N
F sin = 110.24
= 31.33 degrees
Horizontal force F “ = F cos 31.33
= 181 N
(a). distance S= 4.8 m
So, work done W = F “ S
= 869.2 J
(b). Mass m = 1060 kg
Speed v = 94 km/ h= 94 * ( 5/ 18) m / s
= 26.111 m / s
Work done = change in kinetic energy
= ( 1/ 2) mv ^ 2 Since final speed =0
= 361348.76 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.