A baseball ( m = 145 g) traveling40 m/s moves a fielder\'s glove backward30 cm w
ID: 1672200 • Letter: A
Question
A baseball (m = 145 g) traveling40 m/s moves a fielder's glove backward30 cm when the ball is caught. What wasthe average force exerted by the ball on the glove?Magnitude
1 N
Direction 2 in thedirection opposite to the ball's motion in thedirection of the ball's motion perpendicular to the 2 in thedirection opposite to the ball's motion in thedirection of the ball's motion perpendicular to the 2 in thedirection opposite to the ball's motion in thedirection of the ball's motion perpendicular to the 2
Explanation / Answer
m = 145g = 0 .145 kg s = 30 cm = 0.30 m According to conservation of energy we have 1/2mv2= Fs 1/2(0.145 kg)(40 m/s)2= F(0.30 m) F = 386.66 N The kinetic energy ofthe moving baseball goes into the work it takes to move the glovebackward. in the direction of theball's
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.