An outside loudspeaker (considered a small source) emits soundwaves with a power
ID: 1672805 • Letter: A
Question
An outside loudspeaker (considered a small source) emits soundwaves with a power output of 75 W. (a) Find the intensity 7.5 m from the source.1 W/m2
(b) Find the intensity level in decibels at that distance.
2 dB
(c) At what distance would you experience the sound at thethreshold of pain, 120 dB?
3 m (a) Find the intensity 7.5 m from the source.
1 W/m2
(b) Find the intensity level in decibels at that distance.
2 dB
(c) At what distance would you experience the sound at thethreshold of pain, 120 dB?
3 m
Explanation / Answer
Given power of sound waves emitted by speakers P = 75 W Intensity of sound at 7.5 m intensity of a point source I = P / 4R2 = 75 / ( 4*3.14* 7.5 2 ) = 0.106 W / m2 Sound intensity level = 10 log ( I / Io) where Io = 10 -12 = 10 log ( 0.106 / 10 -12 ) = 10 log 1*1013 = 10 * 13 log 1.06 = 130 * 0.0253 = 3.289 dB at = 120 dB 120 =10 log ( I / Io ) log ( I / Io ) = 12 I / Io = 10 12 Intensity of sound I = 10-121012 = 1 W / m 2 intensity of sound is also equal to I = P /4R2 1 = 75 / 4*3.14 * R2 R = 2.44 m at 2.44 m the sound intensity level is 120dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.