A block of mass 2.50 kg is pushed 2.20m along a frictionless horizontal table by
ID: 1672955 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.20m along a frictionless horizontal table by a constant 18.0 N force directed 25.0° below thehorizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J
Explanation / Answer
Mass m = 2.5 kg
Force F = 18 N
Distance S = 2.2 m
Angle = 25 degrees
a) the work done by the applied force W = F cos 25 * S
= 35.88 J
1
(b) the work done by the normal force exerted by the table W‘ = 0
Since normal force and displacement are perpendicular to eachother
2
(c) the work done by the force of gravity W “ = -mg sin25 * S = -22.77 J
3
(d) the work done by the net force on the block = W + W‘ + W “ = 13.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.