When a 2.10-kg object is hungvertically on a certain light spring described by H
ID: 1672958 • Letter: W
Question
When a 2.10-kg object is hungvertically on a certain light spring described by Hooke's law, thespring stretches 2.84 cm. (a) What is the force constant of thespring?1 N/m
(b) If the 2.10-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.05-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 8.20 cm from its unstretchedposition?
3 J (a) What is the force constant of thespring?
1 N/m
(b) If the 2.10-kg object is removed,how far will the spring stretch if a 1.05-kg block is hung on it?
2 cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 8.20 cm from its unstretchedposition?
3 J
Explanation / Answer
let k = spring(force)constant x = extensionin length of the spring a. k = F/ x = m* g / x = 2.10* 9.8 / 2.84 * 10-2 = 7.246* 102 N/m = 7.246* 102 N/m b. x = F/ k = 1.05* 9.8 / 7.246 * 102 = 1.42* 10-2 m = 1.42 cm = 1.42* 10-2 m = 1.42 cm c. Workdone W = (1/2) *k * x2 = 0.5* 7.246 * 102 * (8.20 * 10-2)2 = 2.436 J = 2.436 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.