When a 2.00-kg object is hungvertically on a certain light spring described by H
ID: 1739451 • Letter: W
Question
When a 2.00-kg object is hungvertically on a certain light spring described by Hooke's law, thespring stretches 3.30cm. (a) What is the force constant of the spring?N/m
(b) If the 2.00-kg object isremoved, how far will the spring stretch if a 1.00-kg block is hung on it?
cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 9.40 cm from itsunstretched position?
J (a) What is the force constant of the spring?
N/m
(b) If the 2.00-kg object isremoved, how far will the spring stretch if a 1.00-kg block is hung on it?
cm
(c) How much work must an external agent do to stretch the samespring 9.40 cm from itsunstretched position?
J
Explanation / Answer
a) Spring constant =Force per unitextension = F / x = 2*9.8 /0.0330 = 593.94 N/m
b) 1 * 9.8 = 593.94 x
x= 0.0165 m = 1.65 cm
c) Work = kx2/2
w = 593.94 * 0.094 * 0.094 / 2 =2.62 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.