When a 1500 kg asteroid which is stilling still is hit frombehind by a 4600 kg c
ID: 1665792 • Letter: W
Question
When a 1500 kg asteroid which is stilling still is hit frombehind by a 4600 kg comet moving at 12 m/s (not likely butworks for the example), what impulse does the asteroidexperience? (assume they stick after thecollision)(The answer is 13, 600 kg m/s)
Please show all work, in order to receive a rating of Lifesaver!Thank you so much! :) When a 1500 kg asteroid which is stilling still is hit frombehind by a 4600 kg comet moving at 12 m/s (not likely butworks for the example), what impulse does the asteroidexperience? (assume they stick after thecollision)
(The answer is 13, 600 kg m/s)
Please show all work, in order to receive a rating of Lifesaver!Thank you so much! :)
Explanation / Answer
initial momentem of the asteroid = 0 initial momentem of the comet =4600*12=55200 kg.m/s final momentum of asteroid+comet =(4600+1500)V V=55200/6100=9 m/s final momentum of asteroid =1500*9=13500kg.m/s change in impluse is =final momentum of asteroid - initial momentemof the asteroid =13500kg.m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.