Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When a 13.62 mL volume of vinegar is used in a titration, it is found that 27.93

ID: 810869 • Letter: W

Question

When a 13.62 mL volume of vinegar is used in a titration, it is found that 27.93 mL of 0.150 M NaOH is needed to reach the equivalence point.

A. Calculate the moles of NaOH added in this titration.

B. Calculate the moles of CH3COOH in the vinegar sample.

C. Calculate the molarity of CH3COOH in the vinegar solution.

D. Calculate the moles of of CH3COONa produced in this reaction.

E. Calculate the molarity of the CH3COONa produced in this titration before any CH3COO- reacts with water.

F. Calculate the molarity of CH3COO- produced in this titration, assuming that CH3COONa dissociates completely in water, but before any CH3COO- reacts with water.

G. Calculate the pH of this titrated solution at the equivalence point.

Explanation / Answer

Given, Volume of NaOH = 27.93 mL = 0.0279 L

Molarity of NaOH = 0.150 M

A.

Moles of NaOH = Molarity x Volume(inL) = 0.150 x 0.0279 = 4.2 x 10^-3 moles

---------------------------------

B.

The chemical reaction is

CH3COOH + NaOH -----------> CH3COONa + H2O

As the two reactants react in equimolar ratio, moles of NaOH = Moles of CH3COOH in vinegar

Thus, moles of CH3COOH in vinegar sample = 4.2 x 10^-3 moles

------------------------------------

C.

Moles of CH3COOH in vinegar sample = 4.2 x 10^-3 moles

Volume of vinegar sample = 13.62 mL = 0.01362 L

Molarity of CH3COOH in vinegar = moles / Volume = 4.2 x 10^-3 moles / 0.01362 = 0.308 M

--------------------------------

D.

Total volume in the reaction vessel = 13.62 mL vinegar + 27.93 mL NaOH = 41.55 mL = 0.04155 L

[CH3COOH] = 4.2 x 10^-3 moles / 0.04155 L = 0.1011 M

[NaOH] = 4.2 x 10^-3 moles / 0.04155 L = 0.1011 M

The chemical reaction is

                 CH3COOH   + NaOH -----------> CH3COONa + H2O

I                 0.1011              0.1011                    0                 0

C                  -x                     -x                        +x               +x

E               0.1011-x            0.1011-x                  +x               +x

Ka = x^2 / (0.1011-x)^2 = 1.77 x 10^-5

x^2 = 1.78 x 10^-6

x = 1.34 x 10^-3 M

Thus, [CH3COONa] = 1.34 x 10^-3 M

Moles of CH3COONa = 1.34 x 10^-3 M x 0.04155 L = 5.55 x 10^-5 mol

---------------------------------------------

E.

From the calculations carried out in D, [CH3COONa] = 1.34 x 10^-3 M

-------------------------------------------

F.

[CH3COONa] = 1.34 x 10^-3 M

[CH3COO-] = 1.34 x 10^-3 M

----------------------------------------

G.

[H+] = x = 1.34 x 10^-3 M

pH = -log[H+]

pH = -log[ 1.34 x 10^-3]

pH = 2.87

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote