When a 100-? resistor is connected to a battery of emf E and internal resistance
ID: 2260789 • Letter: W
Question
When a 100-? resistor is connected to a battery of emf E and internal resistance r, the battery delivers a power P = 0.794 W. When a 200 ? resistance is connected to same battery it delivers a power P = 0.401 W. What are the emf and internal resistance of the battery?
Answer
E = 9 V, r = 2 ?
E = 4.5 V, r = 4 ?
E = 18 V, r = 4 ?
E = 10 V, r = 5 ?
E = 12 V, r = 6 ?
E = 9 V, r = 2 ?
E = 4.5 V, r = 4 ?
E = 18 V, r = 4 ?
E = 10 V, r = 5 ?
E = 12 V, r = 6 ?
Explanation / Answer
P = E^2/ R
0.794 = E^2 / (100+r)
0.401 = E^2/( 200 +r)
Dividing we get
0.794/0.401 = (200+r)/(100+r)
79.4 + 0.794 r = 80.2 + 0.401 r
0.393 r = 0.8
r = 8/3.93
= 2 ohms
E^2 = 0.794 * ( 102)
E = 9 V
E = 9 V, r = 2 ?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.