Will rate lifesaver if you explain how tosolve problem in detail!:) 1) A rifle w
ID: 1673443 • Letter: W
Question
Will rate lifesaver if you explain how tosolve problem in detail!:) 1) A rifle with a weight of 30 N fiers a 4.5 gbullet with a speed of 290 m/s. Find the recoil speed of therifle. a) 0.622m/s b) 0.392m/s c) 0.427m/s d) 1.53m/s 2) A 705 N man standsin the middle of a frozen of radius 7.0 m. He is unable to get tothe other side because of a lack of friction between his shoes andthe ice. To overcome this difficulty, he throws his 1.2 kg physicstextbook horizontally toward the north shore at a speed of 7.0 m/s.How long does it take him to reach the southshore? a)75.0 s b)59.9 s c)64.3 s d)65.9 s Will rate lifesaver if you explain how tosolve problem in detail!:) 1) A rifle with a weight of 30 N fiers a 4.5 gbullet with a speed of 290 m/s. Find the recoil speed of therifle. a) 0.622m/s b) 0.392m/s c) 0.427m/s d) 1.53m/s 2) A 705 N man standsin the middle of a frozen of radius 7.0 m. He is unable to get tothe other side because of a lack of friction between his shoes andthe ice. To overcome this difficulty, he throws his 1.2 kg physicstextbook horizontally toward the north shore at a speed of 7.0 m/s.How long does it take him to reach the southshore? a)75.0 s b)59.9 s c)64.3 s d)65.9 sExplanation / Answer
mass of the rifle m=30/9.8=3.06 kg conservation of momentum speed of the rifle: v=4.5*10-3*290/m=0.43 m/s => answer c 2) conservation of energy => speed of the man v=1.2*7*9.8/705=0.117 m/s => time required t=7/v=59.9 s 2) conservation of energy => speed of the man v=1.2*7*9.8/705=0.117 m/s => time required t=7/v=59.9 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.