Will rate lifesaver if work is shown and correct, thanks! Two lenses (one lens w
ID: 2099851 • Letter: W
Question
Will rate lifesaver if work is shown and correct, thanks!
Two lenses (one lens with a focal length of 25 cm, and the other lens with a focal length of 21 cm) are arranged on a optical bench so that the two lens are 100.5 cm apart. A small object 35 mm high is placed 75 cm in front of the first lens.
What is the distance from the first lens to the intermediate image formed by the first lens?
How high is the image formed by the first lens?
What is the distance between the intermediate image and the second lens?
How far from the second lens is the final image formed by the two lenses?
What is the magnification of the two lens system?
Explanation / Answer
for the first lens,
(1/75)+(1/v)=1/25
or v=37.5 cm
A)distance=37.5 cm
b)magnification=37.5/75
=0.5
so height of the image=0.5*35
=17.5 mm
c)dustance=100.5-37.5
=63 cm.
d)for the second lens,
(1/u)+(1/v)=1/f
or (1/63)+(1/v)=1/21
or v=31.5 cm
so the distance =31.5 cm
e)net magnification=(37.5/75)*(31.5/63)
=0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.