A 10.0 kg steel ball collides with a 1.0 kg steel ball atrest, head on. The init
ID: 1673647 • Letter: A
Question
A 10.0 kg steel ball collides with a 1.0 kg steel ball atrest, head on. The initial velocity of the 10.0kg ball is 5.0m/seast. There is no loss of kenetic energy in the collision. a. What are the final velocities of the 10.0kg and the 1.0 kgball? b. What is the impulse of the 10.0 kg ball? c. If the collision lasts .0100s what is the force on theballs? A 10.0 kg steel ball collides with a 1.0 kg steel ball atrest, head on. The initial velocity of the 10.0kg ball is 5.0m/seast. There is no loss of kenetic energy in the collision. a. What are the final velocities of the 10.0kg and the 1.0 kgball? b. What is the impulse of the 10.0 kg ball? c. If the collision lasts .0100s what is the force on theballs?Explanation / Answer
Masses m = 10 kg
M = 1 kg
Initial velocities u = 5 i
U = 0
Let the final velocities be v and V respectively .
Coeffcient of restitution e= 1
( V – v ) / ( u– U ) = 1
V – v = u-U
V – v = 5
V = v + 5 ------( 1)
From law of conservation of momentum , mu + MU = mv + MV
50 + 0 = 10 v + V
= 10 v + v + 5 = 11v + 5
From this v = 45 / 11= 4.09 m / s
So, from eq ( 1) , V = v + 5= 9.09 m / s
(b). Impulse of the 10 kg ball J = m( v – u ) =10 *(4.09- 5 )
= -9.09 kg m / s
(c).Force F = J / t
= 9.09 / 0.01 = 909 N
Force on 1 kg ball F ‘ = m( V-U ) / t
= 9090 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.