Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10-story office building has the floor plan of the following figure for each f

ID: 640423 • Letter: A

Question

  1. A 10-story office building has the floor plan of the following figure for each floor. A local network is to be installed that will allow attachment of a device from each office on each floor. Attachment is to take place along the outside wall at the baseboard. Cable or wire can be run vertically through the indicated closet and horizontally along the baseboards. The height of each story is 10 feet. What is the minimum total length of cable or wire required for bus, tree, ring, and star topology? Which floor

Explanation / Answer

2)

a)

Total elapsed time is,

Therefore, the total elapsed time is 125 seconds.

b)

i)

D = 1 km,        B = 1 Mbps,    P = 256 bits

Overhead = 80 bits

Ack = 88 bits

The file transfer rate is,

Therefore, the number of packets (rounding up) is 45455.

Td = total transmission time of a frame

Td = 2Tprop + Tframe + Tack                      Where, Tprop = propagation time

                                                   Tframe=time taken by frame

                                                    Tack=time taken by the acknowledgement

a =

Utilization =

Data packet = 256-80 => 176

Therefore, seconds

TE(Elapsed time) = 45455 * (354*10-6)

=> 16.09107 seconds

TE=16.09107 seconds

Efficiency = => 0.92624

Throughput = 1 Mbps * 0.92624 => 0.92624 Mbps

ii)

D = 1Km, B = 10Mbps, P = 256 bits

The data packet is P = 256-80

                                    => 176

Size of the file,

Therefore, the number of packets (rounding up) is 45455.

The total transmission of a frame is,

Td = 2Tprop + Tframe + Tack          

Where, Tprop = time taken for proper transmission.

             Tframe=time taken by frame

              Tack=time taken by the acknowledgement

The total time taken by the frame is, 44.4*10-6 seconds.

The value of the elapsed time will be, TE = number of packets transferred * Td

                                               =45455*44.4*10-6

                                               =2.0182

Therefore the elapsed time is TE = 2.0182 seconds        

Elapsed time = 45455 * (44.4*10-6) => 2.018202 seconds

The acknowledgment is,

The efficiency is, E=

The throughput is = 10 Mbps * 0.71910 => 7.1910 Mbps

3)

i)

The delay of the total repeater is Trep

Trep = N/B

Apply these equations for N = 10 ;100 ;1000 for each part above.

D = 1 km,        B = 1 Mbps,    P = 256 bits

Overhead = 80 bits

Ack = 88 bits

The file transfer rate is,

Therefore, the number of packets (rounding up) is 45455.

Td = total transmission time of a frame

Td = 2Tprop + Tframe + Trep                      Where, Tprop = propagation time

                                                   Tframe=time taken by frame

                                                    Tack=time taken by the acknowledgement

a =

Utilization =

Data packet = 256-80 => 176

Therefore the total elapsed time is, 276*10-6*45455=12 seconds.

For N=100

Therefore, the total elapsed time is 276*10-6*45455=16seconds

When N=1000;

Therefore, the total elapsed time is 1266*10-6*45455=57seconds

ii)

D = 1Km, B = 10Mbps, P = 256 bits

The data packet is P = 256-80

                                    => 176

Size of the file,

Therefore, the number of packets (rounding up) is 45455.

The total transmission of a frame is,

Td = 2Tprop + Tframe + Trep          

Where, Tprop = time taken for proper transmission.

             Tframe=time taken by frame

              Trep=time taken by repeater

When N=10

The value of the elapsed time will be, TE = number of packets transferred * Td

                                               =45455*36.6*10-6

                                               =1second

Therefore the elapsed time is TE = 1 seconds       

When N=100

The value of the elapsed time will be, TE = number of packets transferred * Td

                                               =45455*45.6*10-6

                                               =2.07seconds

Therefore the elapsed time is TE = 2.07seconds

When N=1000

         

The value of the elapsed time will be, TE = number of packets transferred * Td

                                               =45455*135.6*10-6

                                               =6.16seconds

Therefore the elapsed time is TE = 6.16seconds