Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10,000N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out.

ID: 2232551 • Letter: A

Question

A 10,000N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The 700-N driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 20.0 m above the river, while the opposite side is a mere 2.00 m above the river. The river itself is a raging torrent 63.0 m wide. I know that in order to make it to the other side you need to be leaving the cliff at approximately 32.9 m/s. how fast will the car be going just before it lands on the other side of the cliff?

Explanation / Answer

the car along with the car has to cover a vertical distance (X) of 18 meters and 63 meters of horizontal distance (Y). let the time taken be t seconds. then x = 63 X = v * t-----------------where v is the horizontal velocity with which the car will be taking of the cliff. 63 = 32.9 * t t = 63/32.9 = 1.915 seconds also y=(1/2)*g*t*t 18 = (1/2)*9.8*t*t t*t = 18*2/9.8 t = 1.915 seconds which is quite obvious the vertical component of the velocity V on landing on the other side of the cliff = g*t = 9.8 * 1.915 = 18.767 m/sec the horizontal component of the velocity v does not change.it remains as 32.9 m/sec