A 10,000-gallon holding tank receives an aqueous byproduct effulent stream from
ID: 975079 • Letter: A
Question
A 10,000-gallon holding tank receives an aqueous byproduct effulent stream from a continuous chemical process. The tank is well mixed and drains into a river. The tank recieves 2400 gallons/day of a certain byproduct that decomposes in the tank with a rate coefficient of 0.2 h^-1.
a.) What fraction of the byproduct from the process enters the river?
b.)At this flow rate what size tank would be required to react 99% of the byproduct before entering the river?
The answer for a =4.80% discharged and the answer for b is 45,000 gallons. Just need the steps of how to do this
Explanation / Answer
a) 0.02*24=0.48*10=4.8%
b) 4.8*10000=48000/0.97=49484.53
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.