A physics student is standing on an initiallymotionless, frictionless turntable
ID: 1673662 • Letter: A
Question
A physics student is standing on an initiallymotionless, frictionless turntable with rotational inertia 0.31kg·m2. He's holding a wheel of rotational inertia0.22 kg·m2 spining at 123 rpm about a vertical axis, as we showed in Fig.11.8. When he turns the wheel upside down, student and turntablebegin rotating at 69 rpm.(a) What is the student's mass, considering him to be a cylinder 30cm in diameter?
(b) How much work did he do in turning the wheel upside down?Neglect the distance between the axes of the turntable andwheel.
Explanation / Answer
Initial angular momentum of the wheel Li =0.22kgm2 * 123 rpm When wheel turns upside down the angular momentum (student+table) Lf =2Li But Lf =Itotf ==> Lf= Itotf 2Li =Itotf 2(0.22kgm2 * 123 rpm ) =Itot(69rpm) ==> Itot = 0.7843kg.m2 Assumed Student as cylinder , then moment ofinertia Is = 0.5Mr2 = 0.5M(0.15)2 Therefore total moment of inertia = moment of inertia ofstudent + moment of inertia of table Itot = Is + It ==> Is = Itot - It 0.5M(0.15)2 = 0.7843 kg.m2 -0.31kg.m2 ==> M=42.16 Kg We know that workdone = KE =0.5Itotf2 =0.5 * 0.7843kg.m2 (69rpm)2 solve to getRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.