A physics professor did daredevil stunts in his spare time. His last stunt was a
ID: 1277259 • Letter: A
Question
A physics professor did daredevil stunts in his spare time. His last stunt was an attempt to jump across a river on a motorcycle. (See the figure.) The takeoff ramp was inclined at ? = 53.0?, the river was L = 36.0m wide, and the far bank was d = 18.0m lower than the top of the ramp. The river itself was H = 86.0m below the ramp. You can ignore air resistance.
A) What should his speed have been at the top of the ramp for him to have just made it to the edge of the far bank?
B) If his speed was only half the value found in part A, where did he land?
Explanation / Answer
figure ??
no figure
a)
speed = u
ucos53 *t = 36
t = 2*u*sin53/9.8 = (36/ucos53)
we get
u = 19.15 m/s
b)
if
u=19.15/2 = 9.57
then
t=time
86 = 0.5*9.8*t*t
t=4.18 sec
horizontal distance from ramp end = 4.18*9.57*cos53 = 24.12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.