A slide projector has a converging lens whose focal length is112.00 mm. (a) How
ID: 1673678 • Letter: A
Question
A slide projector has a converging lens whose focal length is112.00 mm. (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 118 mmfrom the lens?1 m
(b) If the slide measures 21.0 mm× 38.0 mm, what are thedimensions (in mm) of its image?
width 2 mm height 3 mm (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 118 mmfrom the lens?
1 m
(b) If the slide measures 21.0 mm× 38.0 mm, what are thedimensions (in mm) of its image?
width 2 mm height 3 mm width 2 mm height 3 mm
Explanation / Answer
A.1/f = 1/do + 1/di 1/112 = 1/118 + 1/di di = 2,202.67 mm = 2.20267 m B.m = - di / do = hi / ho m = - 2202.67 / 118 = - 18.667 (The negative sign is negligible inthis case because it simply means that the image is inverted indirection) 18.667 = hi / ho = hi / 21 hi = 392.00 mm m = 18.667 (again) 18.667 = hi / ho = hi / 38 hi = 709.346 The dimensions are: 392.00 x 709.346 If I helped, please rate well. Thanks!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.