A rigid conducting loop has the shape of an equilateral trianglewith sides a = 4
ID: 1673888 • Letter: A
Question
A rigid conducting loop has the shape of an equilateral trianglewith sides a = 42 cm. Each side of the loop has aresistance of R = 3 W. Anexternal torque forces the loop to rotate at constant speed at anangular rate of 7 cycles per second about its base, which coincideswith the y-axis. A spatially uniform magnetic fieldoriented in +x direction has a constant magnitudeB = 2 T. At t = 0, the loop lies in thex-y plane in the configuration show in thefigure.
(a) Calculate the angular frequency in rad/s of thetriangle.
w = rad/s
(b) Calculate the magnitude of the peak current that flows inthe loop at any time.
Imax = A
(c) Calculate the magnitude of the current in the loop att = 0.32 s.
I = A
(d) Calculate the magnitude of the peak external torque requiredto keep the triangle moving at the specified constant angularfrequency.
tmax = N-m
Explanation / Answer
?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.