Suppose that the speed of an electron traveling 2000 m/s isknown to an accuracy
ID: 1673936 • Letter: S
Question
Suppose that the speed of an electron traveling 2000 m/s isknown to an accuracy of 1 part in 10^5 (i.e., within 0.001%). What is the greatest possibleaccuracy within which we can determine the position of this electron? A) 2.9 mm B) 5.8 mm C) 8.7 mm D) 1.2 cm Suppose that the speed of an electron traveling 2000 m/s isknown to an accuracy of 1 part in 10^5 (i.e., within 0.001%). What is the greatest possibleaccuracy within which we can determine the position of this electron? A) 2.9 mm B) 5.8 mm C) 8.7 mm D) 1.2 cmExplanation / Answer
Mass m = 9.11 * 10 ^ -31 kg
Speed v = 2000 m / s
Accuracy in speed dV = (1/ 10 ^ 5) * 2000 = 2000* 10 ^ -5 m/ s
Acuuracy in momentm dP = m * dV = 2000* 9.11 * 10 ^ -36 kg m /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.