Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 73 dB an
ID: 1502279 • Letter: S
Question
Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 73 dB and then drops to a soothing 51 dB. Assuming that the frequency of the sound is 518 Hz, Determine the (a) initial and (b) Final sound intensities and the (c) initial and (d) Final soundwave amplitudes. Assume the speed of sound is 345 m/s and the air density is 1.21 kg/m³ Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 73 dB and then drops to a soothing 51 dB. Assuming that the frequency of the sound is 518 Hz, Determine the (a) initial and (b) Final sound intensities and the (c) initial and (d) Final soundwave amplitudes. Assume the speed of sound is 345 m/s and the air density is 1.21 kg/m³Explanation / Answer
1 = (10 dB) log(I1 / I0)
73 dB = (10 dB) log(I1 / 10-12)
7.3 = log(I1 / 10-12)
7.3 = log I1 - log 10-12
log I1 = 7.3 + (-12)
I1 = 1.99X 10-5 Wm2
(b) 2 = (10 dB) log(I2 / I0)
51 dB = (10 dB) log(I2 / 10-12)
5.1 = log(I2 / 10-12)
5.1 = log I2 - log 10-12
log I2 = 5.1 + (-12)
I2 = 1.258 X 10-7 Wm2
(c)
Amplitude is related to sound pressure (and intensity) by impedance. The impedance used below is 400 Pa-s/m, which is the nominal impedance used to relate ref. pressure to ref. intensity. (However, actual impedance is a complex function of air pressure and density.) Pressures and amplitudes are given below.
we know that (0 db) pressure P0 = 2E-5 Pa.
omega = 2pi*f = 3141.59265 rad/s
P(73) = P0*10^(dB/20) = 6.3245553E-2 Pa
A(73) = P(73)/(omega*Z) = 5.033E-8 m
P(51) = P0*10^(dB/20) = 6.3245553E-3 Pa
A(51) = P(51)/(omega*Z) = 5.033E-9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.