Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 72 dB an
ID: 2088964 • Letter: S
Question
Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 72 dB and then drops to a soothing 52 dB. Assuming that the frequency of the sound is 507 Hz, determine the (a) initial and (b) final sound intensities (in ?W/m2) and the (c) initial and (d) final sound wave amplitudes (in nm). Assume the speed of sound is 347 m/s and the air density is 1.21 kg/m3. Thanks for the Help......I'm baffled!!Explanation / Answer
initial intensity 72 = 10*log(w/(10^(-12)) =>w = (10^(-12))*10^(7.2) = 15.84 uW/m^2 final intensity 52 = 10*log(w/(10^(-12)) =>w = (10^(-12))*10^(5.2) = 0.1584 uW/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.