Red light of wavelength 633 nm ( nm = 10 9 m )from a neon gas discharge tube in
ID: 1674309 • Letter: R
Question
Red light of wavelength 633 nm ( nm = 109 m )from a neon gas discharge tube in air (n = 1.0 ) passes into a block of glass at an incident angle of 42°and slows down to 1.86 x 108 m/s. Calculate the (c = 3.0 x 108 m/s ) a) Refracted angle in the glass. b)Critical angle for the glass. c) Wavelength and frequency of the light in the glass. Red light of wavelength 633 nm ( nm = 109 m )from a neon gas discharge tube in air (n = 1.0 ) passes into a block of glass at an incident angle of 42°and slows down to 1.86 x 108 m/s. Calculate the (c = 3.0 x 108 m/s ) a) Refracted angle in the glass. b)Critical angle for the glass. c) Wavelength and frequency of the light in the glass.Explanation / Answer
index of refraction is n = c /v = 3.00 / 1.86 = 1.613 . (a) to get refractedangle sin42 = nsin where is refracted angle . sin42 = 1.613sin = 24.51 degrees . (b) critical angle is found by setting incident angleequal to 90 and solve for refracted angle . sin90 = n sin . 1 = 1.613 sin = 38.32 degrees . (c) wavelength = orginal wavelength /n = 633 / 1.613 = 392.5nm . freq = speed/ wavelength = 1.86 x 108 / 392.5 x10-9 = 4.739 x 1014 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.