An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of173 V is connected in s
ID: 1674590 • Letter: A
Question
An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of173 V is connected in series with aresistor (R = 1.5 k) and acapacitor (C = 2.5 µF). (a) What is the maximum value of the current inthe circuit?A
(b) What are the maximum values of the potential difference acrossthe resistor and the capacitor?
VR,max = V
VC,max = V
(c) When the current is zero, what are the magnitudes of thepotential difference across the resistor, the capacitor, and the ACsource?
VR = V
VC = V
Vsource = V
How much charge is on the capacitor at this instant?
qc = µC
(d) When the current is at a maximum, what are the magnitudes ofthe potential differences across the resistor, the capacitor, andthe AC source?
VR = V
VC = V
Vsource = V
How much charge is on the capacitor at this instant?
qc = µC
(a) What is the maximum value of the current inthe circuit?
A
(b) What are the maximum values of the potential difference acrossthe resistor and the capacitor?
VR,max = V
VC,max = V
(c) When the current is zero, what are the magnitudes of thepotential difference across the resistor, the capacitor, and the ACsource?
VR = V
VC = V
Vsource = V
How much charge is on the capacitor at this instant?
qc = µC
(d) When the current is at a maximum, what are the magnitudes ofthe potential differences across the resistor, the capacitor, andthe AC source?
VR = V
VC = V
Vsource = V
How much charge is on the capacitor at this instant?
qc = µC
Explanation / Answer
we are given with
f = 60 Hz
Vmax = 173 V
R = 1.5 k
= 1.5 x 103
C = 2.5 C
= 2.5 x 10-6 C
the capacitive reactance is given by
XC = 1 / 2 f C
= ........
the impedence Z is given by
Z = [R2 + (XL -XC)2]
as XL = 0
Z = [R2 +(XC)2]
= .........
(a)
the maximum current will be
Imax = Vmax / Z
=........ A
(b)
the maximum values of the potential difference acrossthe resistor will be
VRmax = Imax R
= ........ V
the maximum values of the potential difference acrossthe capacitor will be
VCmax = ImaxXC
= ........ V
(c)
when the instantaneous current i is zero theinstantaneous voltage across the resistor is
vR = i R
= 0
the instantaneous voltage across the capacitor isalways 90o or a quarter cycle out of phase with
the instantaneous current
so we get
when i = 0
vC = VCmax
= ........ V
charge is
qC = C vC
= ......... C
the kirchoffs rule always applies to the instantaneousvoltage around a closed loop
for the series circuit
vsource = vR + vC
vsource = 0 + VCmax
= ....... V
(d)
when the instantaneous current is maximum that is i =Imax the instantaneous voltage across the
resistor will be
vR = i R
= ImaxR
= VRmax
= .......... V
the instantaneous voltage across the capacitor isa quarter cycle out of phase with the current so
when i = Imax we must get
vC = 0
qC = C vC
= 0
now applying the kirchoofs loop rule to theinstantaneous voltage around the series circuit at the
instant when i = Imax gives
vsource = vR + vC
= VRmax + 0
= ......... V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.