Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1500 m/kg car traveling at 20 m/s suddenly runs out ofgas while approaching th

ID: 1674721 • Letter: A

Question

A 1500 m/kg car traveling at 20 m/s suddenly runs out ofgas while approaching the valley shown in the figure . What will be the car's speed as it coastsinto the gas station on the other side of the valley?
A 1500 m/kg car traveling at 20 m/s suddenly runs out ofgas while approaching the valley shown in the figure . What will be the car's speed as it coastsinto the gas station on the other side of the valley?
What will be the car's speed as it coastsinto the gas station on the other side of the valley?

Explanation / Answer

This question deals with the conservation ofenergy: U = Potential Energy K= Kinetic Energy Ui + Ki = Uf +Kf U = mgh K = 1/2 mv2 So we get.. mghi + 1/2mvi2 = mghf + 1/2mvf2 we have all of these values except forvf so we just plug into the formula: (If you want to you can divide through by m tocancel it from every term.)
m = 1500 kg
g = 9.8 m/s2 (remember, this is the gravityconsant. Not the acutal acceleration. That is why it is notnegative.)
hi = 10 m hf = 15 m
vi = 10 m/s vf = ? (1500)(9.8)(10) + 1/2 (1500)(10)2 =(1500)(9.8)(15) + 1/2 (1500)vf2 147000 + 75000 = 220500 +750vf2 1500 =750vf2 vf2 = 2  (Don't forget about the squareroot!) vf = 2 vf = 1.41 m/s 147000 + 75000 = 220500 +750vf2 1500 =750vf2 vf2 = 2  (Don't forget about the squareroot!) vf = 2 vf = 1.41 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote