An object , which has a height of 27.0 cm , is placed 18.0 cmfrom a concave mirr
ID: 1675129 • Letter: A
Question
An object , which has a height of 27.0 cm , is placed 18.0 cmfrom a concave mirror, which has a radiusof curvature of 22.0 cm and a diameter of 3.70 cm :
a) What is the focal length of this mirror?
b) What will be the position of the, resulting image?
c) What will be the height of the resulting image?
An object , which has a height of 27.0 cm , is placed 18.0 cmfrom a concave mirror, which has a radius of curvature of 22.0 cm and a diameter of 3.70 cm : a) What is the focal length of this mirror? b) What will be the position of the, resulting image? c) What will be the height of the resulting image?
Explanation / Answer
(a) the focal length of this mirror f=22/2=11cm (b) the position of the, resulting image 1/d+1/d'=1/f d=18 cm =>d'=28.3 cm>0=> real image (c)the height of the resulting image h'=27*|-d'/d|=42.4cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.