The circuit parameters in the diagram above have the followingvalues: E = 7 V, C
ID: 1675283 • Letter: T
Question
The circuit parameters in the diagram above have the followingvalues:
E = 7 V, C = 7µF, L = 3 mH, R1 = 5 W, R2 = 7 W, and R3 = 7 W.
After it has been open for a long time, the switch is closed att = 0.
(a) Find the currents at t = 0+. (Current arrows in thecircuit diagram define conventions for positivedirections).
I1(0+) = A *
.583 OK
I2(0+) = A *
0 OK
I3(0+) = A *
.583 OK
HELP: The presence of the inductorenforces I2(0+) = I2(0-) =0. The charge on the capacitor right after the switch is closedfollows from an analogous (but physically distinct) argument:Q(0+) = Q(0-) = 0. Hence the voltage drop of thecapacitor is zero at t = 0+.
(b) At what rate is I2 increasing rightafter the switch is closed?
dI2/dt(0+) = A/s
0 NO
HELP: From the structure of thecircuit and the knowledge I2(0+) = 0,VC(0+) = 0, you can see right away that thevoltage drop across the inductor equals the voltage drop acrossR3 at t = 0+.
HELP: Use the above observationtogether with your results in part (a) and the basic equation forthe voltage drop across an inductor to solve for the currentderivative.
(c) After the switch has been closed for a long time, how muchenergy is stored in the inductor?
UL = J *
.51E-3 OK
(d) After the switch has been closed for a long time, how muchenergy is stored in the capacitor?
UC = J *
58.2E-6 O
(e) After the switch has been closed for a long time, it isopened at time T. Calculate the currentsI2 and I3 immediatelyafterward.
I2(T+) = A
0 NO
I3(T+) = A
0 NO
HELP: The inductor enforcesI2(T+) =I2(T-), the latter being a quantityyou know from part (c).
HELP: With the switch open, the circuitreduces to a simple one-loop geometry. The rest isstraightforward.
Explanation / Answer
?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.