This is a two part question/answer. Amicrowave oven has a power requirement of 1
ID: 1675300 • Letter: T
Question
This is a two part question/answer. Amicrowave oven has a power requirement of 1256 W. A frozendinner requires 5.2 min to heat on full power. a). How much electrical energy (in kWh) isused?------kWh b). If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?------cent This is a two part question/answer. Amicrowave oven has a power requirement of 1256 W. A frozendinner requires 5.2 min to heat on full power. a). How much electrical energy (in kWh) isused?------kWh b). If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how muchdoes it cost to heat the dinner?------centExplanation / Answer
Power P = 1256 W
Time t = 5.2 min = 5.2 / 60 = 0.086666 h
(a). energy E = Pt = 108.853 W h
= 0.108853 kW h
(b).cost C = 12 cents / kWh
Required cost = C * E
= 1.306 cents
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.