A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it followsthe parabolic tr
ID: 1675518 • Letter: A
Question
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it followsthe parabolic trajectory shown in the figure. The ball's positionis shown at 1.0 s intervals until t =3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocityhas components vx = 1.5 m/s, vy = 3.0 m/s. a.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =0.0 s. b.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =2.0 s c.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =3.0 s. d.What is the value of g on Planet Exidor? e.What was the ball's launch angle? a.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =0.0 s. b.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =2.0 s c.Determine the x-and y-components of the ball's velocity at t =3.0 s. d.What is the value of g on Planet Exidor? e.What was the ball's launch angle?Explanation / Answer
x.Xe="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; list-style-type: none; list-style-position: initial; list-style-image: initial; "> 1 since there is no acceleration in x direction , so x-component of the speed is constant, vx(0) = 1.5m/s as it is in t=1.0s 2 at t=2.0s, the ball is at the heightest point, and vy (2.0s) = 0, the same reason as in 1, vx (2.0s) = 1.5m/s 3 at t=3.0s vy (3.0s) = -vy(1.0s) = -3.0m/s vx (3.0s) = 1.5m/s 4 at t=3.0s (upward is positive) vy (3.0s) = vy(2.0s) - gt = 0 - gt = -gt = -3.0m/s g = 3.0m/s/(3.0s-2.0s) = 3.0m/s2 so the g value is 3.0m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.