A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic t
ID: 2273516 • Letter: A
Question
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in the figure. The ball's position is shown at 1.0s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components vx = 2.0m/s , vy = 3.0m/s .(Figure 1)
What is the value of g on Planet Exidor?
What was the ball's launch angle?
Express your answer using two significant figures.
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in the figure. The ball's position is shown at 1.0s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components vx = 2.0m/s , vy = 3.0m/s .(Figure 1) What is the value of g on Planet Exidor? What was the ball's launch angle? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
-3 = 3 -g*2
g = 6/2 = 3 m/s^2
3 = V -3*1
v = 6
tan theta = 6/2 = 3
theta = 71.57 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.