A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic t
ID: 2168897 • Letter: A
Question
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in the figure. The ball is shown in 1 second intervals until t = 3s. At t = 1s, the balls velocity is vector v = (2.0i + 2.0j) m/s.
A) What is the value of g on Planet Exidor?
B) What was the ball's launch angle?
Explanation / Answer
Solving vy(1) and vy(2) by substitution shows that g = 2 m/s^2 on Exidor. vy(1) = 2 = vy - g * 1 vy(2) = 0 = vy - g * 2 g = 2 m/s Find initial value of vy v(1) = vy - gt 2 = vy - 2(1) vy = 4 m/s vx = 2 m/s = constant g = 2 m/s^2 V(t) = 2i + (4-gt)j V(0) = 2i + 4j m/s ->initial velocity launch angle: Arctan(y,x) = 63.435 degrees V(1) = 2i + 2j m/s V(2) = 2i + 0j m/s V(3) = 2i - 2j m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.